Wizyta Ekonoma Generalnego

Podczas spotkania w Rzymie, o. Prowincjał zaprosił o. Ekonoma Generalnego do odwiedzenia naszej Prowincji. O. Thomas McClain był uczestnikiem spotkania ekonomów asystencji Europy centralnej i wschodniej, które odbywało się w Kolinie, w Czechach, w dniach od 7 do 10 listopada br. W spotkaniu brali udział ekonomowie obu polskich Prowincji.

Od 11 do 14 listopada o. McClain przyjechał wraz ze swoim współpracownikiem, o. Francisco Gismondim, aby poznać choć trochę samą Prowincję, niektóre dzieła i domy. Podróż odbywaliśmy samochodem, stąd możliwa była do pokazania prawie cała zachodnia część Prowincji.

Wizyta rozpoczęła się w Kłodzku, gdzie po obejrzeniu domu i kościoła goście zjedli świąteczny obiad wraz ze wspólnotą i grupą scholastyków z Krakowa. Po obiedzie była chwila na rozmowę ze scholastykami. Kolejnym domem odwiedzonym tego dnia był wrocławski dom przy Alei Pracy, gdzie mogliśmy zobaczyć część wspólnotową i kościół oraz co dopiero oddaną do użytku windę. Nocleg był we Wrocławiu, przy ul. Stysia, ale wcześniej zwiedziliśmy górny i dolny kościół, Dom Spotkań oraz tę część domu, którą wykorzystuje teraz probacja.

Sobota to kilka przystanków na drodze do Krakowa. Zaczęło się w Opolu, gdzie zobaczyliśmy dom i kościół oraz Xaverianum. Potem udaliśmy się do Gliwic, gdzie mogliśmy zobaczyć dom, górny i dolny kościół, pomieszczenia parafialne, Silesianum oraz Theotokos. Po południu udaliśmy się do Częstochowy, by zobaczyć część wspólnotową, dom rekolekcyjny i cały ogród. Nie omieszkaliśmy też złożyć krótkiej wizyty na Jasnej Górze. Późnym wieczorem dotarliśmy do Krakowa.

Niedziela to czas na zobaczenie centrum medialnego WAM z Deon.pl, studiem INIGO, pomieszczeniami ECCLESII, a następnie IGNATIANUM, scholastykat i kolegium. Potem była Msza św. w Bazylice Serca Pana Jezusa. Po południu odwiedziliśmy Zaskale, Mały Rynek oraz kilka ważniejszych punktów w chłodnym wtedy centrum miasta.

Wieczorem, na zakończenie wizyty, goście spotkali się z Prowincjałem, Socjuszem i Ekonomem, aby porozmawiać o wrażeniach z odwiedzin i o przyszłej współpracy Prowincji z Kurią Generalną, a w szczególności z Ekonomatem Generalnym. O. Thomas McClain oraz o. Francisco Gismondi byli po raz pierwszy w Polsce. W każdym odwiedzanym miejscu, na ile to było możliwe, po naszych miejscach oprowadzali o. Ekonoma Generalnego superiorzy, proboszczowie lub kierownicy dzieł.